Cистема уроків
«Неметали №3» в 10
класі
Урок №1 Сульфатна кислота. Фізичні властивості. Хімічні
властивості:
Застосування сульфатної кислоти
Урок №2 Сульфати.Застосування сульфатів Якісна
реакція на сульфат-іон.
Застосування сульфатної кислоти . (Л/Д №4).
Урок №3 Нітратна кислота, Фізичні властивості.Хімічні
властивості.
Застосування нітратної кислоти.
Урок №4 Нітрати.
Урок №5 Ортофосфатна кислота. Ортофосфати.
Урок №6 Азотні та фосфорні добрива
Урок №7 Розв’язування задач
Урок №1
Сульфатна кислота.
Фізичні властивості. Хімічні
властивості. Застосування сульфатної
кислоти.
Мета: сформувати та закріпити знання про фізичні та хімічні
властивості сульфатної кислоти, розглянути специфічні властивості
концентрованої сульфатної кислоти під час реакції з металами. Ознайомити
учнів з основними галузями застосування сульфатної кислоти; згадати
правила техніки безпеки під час роботи з H2SO4; розвивати логічне мислення та уміння аналізувати.
Обладнання і матеріали: Періодична система
хімічних елементів Д.І. Мен-делєєва, електрохімічний ряд напруг металів,
таблиця розчинності кислот, основ та солей, проектор, комп’ютер.
Базові поняття і терміни: кислоти, метали, оксиди,
основи, солі, концентрація.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форми роботи: фронтальна,
індивідуальна, робота в групах.
Епіграф
уроку:
Виробництво сульфатної кислоти
є тим фундаментом, на
якому
будується
вся хімічна промисловість
нашої епохи...
Лунг
( німецький учений-хімік)
Хід
уроку
І. Актуалізація
опорних знань
Мозковий штурм
1. Які
класи неорганічних сполук вам відомі?
2. Дати
визначення оксидам, кислотам, основам та солям.
3. Які
кислоти вам відомі?
4. Назвіть
способи класифікації кислот. Наведіть приклади.
5. Дайте
визначення кислот з точки зору теорії електролітичної дисоціації.
6. Які
оксиди Сульфуру вам відомі?
7. Назвіть формулу відомої вам сильної
двохосновної оксигеновмісної кислоти
та вкажіть її назву.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
«Навряд чи знайдеться
інша, штучно добута речовина, яка б так часто застосовувалась у техніці, як
сульфатна кислота. Там, де технічна діяльність розвинена, там
використовується і багато сульфатної кислоти».
Д.І. Менделєєв
Не дуже часто нам доводиться мати справу
безпосередньо із сульфатною кислотою. Може здатися, що вона не така вже й
потрібна. Однак важко знайти інший продукт. що був би таким необхідним, як
сульфатна кислота.
Для чого ж вона потрібна? (Звучать
думки учнів). Предметом першої необхідності для нас є хліб,
овочі, крупа. Одержати їх у достатній кількості можна у разі гарного врожаю. А
його забезпечує насамперед правильне і своєчасне внесення добрива. На виготовлення
добрив витрачається близько половини всієї сульфатної кислоти, яку одержують на
хімічних заводах. ЇЇ світове виробництво із року в рік зростає.
Саме про сульфатну кислоту, яку відкрили ще алхіміки і про яку згадував у своїх
творах Альберт Великий у 1280 році, ми поговоримо сьогодні на нашому
уроці.
ІІІ. Оголошення,
представлення теми та мети уроку
Учитель записує тему,
оголошує мету. Читає епіграф уроку.
ІV Вивчення нового матеріалу
1. Фізичні властивості
сульфатної кислоти
Представлення
учнівського проекту;
«Будова та фізичні
властивості сульфатної кислоти»
2. Хімічні властивості
розведеної сульфатної кислоти.
Розповідь
учителя із елементами бесід
Розбавлена сульфатна кислота має загальні властивості, характерні для всіх
кислот. Пригадаймо, з якими речовинами вступають у взаємодію кислоти?
(думки учнів)
Взаємодія кислоти з
металами, основами, оксидами, солями.
2.1) Дисоціація у водних
розчинах
Учитель звертає увагу на
той факт, що сульфатна кислота належить до сильних електролітів, тому
піддається процесу дисоціації, а оскільки це – двохосновна кислота, то вона
здатна дисоціювати ступінчасто.
Рівніння ступінчастої
дисоціації кислоти учні записують самостійно:
H2SO4 à H+ +HSO4-
HSO4- à H+ + SO42-
Також пригадуємо, що
сульфатна кислота здатна змінювати колір індикаторів .
2.2 ) Взаємодія
кислоти з металами, основами, оксидами, солями
Для подальшого
дослідження хімічних властивостей сульфатної кислоти вчитель об’єднує
клас в групи і пропонує кожній групі завдання:
І група: Закінчити рівняння
реакцій взаємодії оксидів основних металів з водним
розчином H2SO4, дати назви сполукам, що
утворились:
Na2O + H2SO4 à
CuO + H2SO4 à
Al2O3 + H2SO4 à
ІІ група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії основ з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:
KOH + H2SO4 à
Mg(OH)2 +
H2SO4 à
Al(OH)3 + H2SO4 à
ІІІ група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії солей з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:
CaCO3 + H2SO4 à
K2S
+ H2SO4 à
Na2SiO3 + H2SO4 à
ІV група: Закінчити рівняння реакцій взаємодії металів з водним розчином H2SO4, дати назви сполукам, що утворились:
Mg + H2SO4 à
Fe + H2SO4 à
Cu + H2SO4 à
Після обговорення і виконання цього завдання, один учень з кожної групи доповідає про результати, записує рівняння реакцій, учні роблять висновки про хімічні властивості водного розчину сульфатної кислоти. Учні тезисно записують
висновки у зошитах.
Отже, сульфатна кислота:
· взаємодіє
з металами, що знаходяться в ряді активності до Гідрогену; (малоактивні метали
з розбавленою H2SO4 не реагують);
· взаємодіє
з оксидами металічних елементів;
· взаємодіє
з основами;
· взаємодіє
з солями ( вказуємо умови за яких реакція відбувається до кінця).
3. Хімічні властивості
концентрованої сульфатної кислоти
Учитель акцентує увагу учнів на те, що концентрована сульфатна
кислота є їдкою речовиною, тому працювати з нею необхідно надзвичайно
обережно. Учні повторюють правила техніки безпеки, яких слід
дотримуватись під час роботі з їдкими речовинами (кислотами) та правило
розчинення сульфатної кислоти у воді.
3) Взаємодія
концентрованої H2SO4 з металами:
Вчитель
розповідає учням про те, що концентрована H2SO4 за своїми властивостями відрізняється
від розбавленої. А саме: вона здатна взаємодіяти і з малоактивними металами (
міддю, сріблом, ртуттю та ін). Це пояснюється тим, що концентрована кислота –
сильний окисник. Акцентую увагу на тому, що під час взаємодії кислоти з
металами водень не виділяється, а утворюється вода. При
цьому кислота діє як окисник і відновлюється до сірчистого газу (SO2), сірки (S) або сірководню(H2S), (в даному випадку відновлюється атом
Сульфуру). Малоактивні метали відновлюють
кислоту до SO2,
а дуже активні –
до H2S.
Наприклад:
Cu +2H2SO4 à CuSO4 +
SO2 +2H2O
Cu0 – 2e à Cu+2
відновник
S+6 + 2e à S+4 окисник
Залізо із концентрованою сульфатною кислотою не взаємодіє, тому що на поверхні заліза утворюється плівка, яка захищає його від подальшої взаємодії з кислотою.
4.Застосування сульфатної кислоти
Робота з підручником:
Учитель пропонує
учням прочитати текст підручника §9 (ст.68). Вони опрацьовують схему 4. В
результаті роботи з підручником і колективного обговорення учні записують в
зошиті застосуванння сульфатної кислоти.
Отже, сульфатну
кислоту застосовують для:
·
Добування мінеральних добрив.
·
Добування інших кислот ( HCl, HF, H3PO4, CH3COOH та ін.).
·
Очищення нафтопродуктів.
·
В металургіі;
·
Виробництво вибухових речовин;
·
Виробництво штучного волокна, барвників, пластмас;
·
Зарядження акумуляторів;
V. Узагальнення і систематизація знань
а) Самостійна робота в
групах (розв’язування задач)
1. Для розчинення цинку
оксиду масою 40,5г витратили 24,5 г сульфатної
кислоти. Яка
маса солі утворилась?
2. У розчин сульфатної
кислоти масою 200 г з масовою часткою 0,2 опустили
9,5 г магнію. Визначити
об’єм газу, який утворився внаслідок реакції?
3. До
розчину, що містить 4,9 г сульфатної кислоти, долили розчин, що містить
11 г
барій гідроксиду. Яка маса осаду при цьому утвориться?
4. Під
час дії концентрованої сульфатної кислоти на 17 г натрій нітрату було одержано
11,34г нітратної кислоти. Обчислити масову частку виходу продукту реакції від
теоретично можливого.
Яке відношення мають
дані рівняння у ваших задачах до нашого уроку?
б) Фронтальна
бесіда (викистовується методика «Я- тобі, ти-мені»).
Учні один одному задають питання по вивченій темі.
Отже, на
сьогоднішньому уроці ми говорили про сульфатну кислоту:
1) Не так
давно між склом в подвійні віконні рами на зиму ставили склянку з
концентрованою сульфатною кислотою, щоб скло не «запотівало». Яку роль
відігравала сульфатна кислота? Збільшиться чи зменшиться об’єм рідини
весною?
2) Чому концентровану
сульфатну кислорту можна зберігати в стальних резервуарах, а розбавлену ні?
3) Чому сульфатну кислоту називають «хлібом хімічної
промисловості»? Щоб бути чітким та переконливим, ваше висловлювання
повинно мати таку структуру й етапи;
Я вважаю, що...
Я вважаю, що...
...тому, що..
...наприклад
Отже, я вважаю...
Тобто, учні використовують
метод Прес.
IV. Домашнє завдання
1. Вивчити §9
2. Виконати завдання №82( ст.70)..
3. Підготувати повідомлення на тему
«Найважливіші природні сульфати»
4. Скласти історію про сульфатну кислоту.
___________________________________________________________________________
Урок №2
Сульфати. Застосування
сульфатів
Якісна реакція на
сульфат- іон. (Л/Д №4).
Мета уроку: дати відомості про склад сульфатів; ознайомити учнів із природними
сульфатами, галузями їх застосування, якісною реакцією на сульфат-іон; згадати
правила техніки безпеки під час роботи з H2SO4 та іі солями; закріпити знання про запобіжні заходи під час роботи з
їдкими речовинами; розвивати вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки;
показати важливість хімічних знань у професійній діяльності.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва,
електрохімічний ряд напруг металів, таблиця розчинності кислот, основ та солей;
досліди віртуальної
лабораторії, проектор, комп’ютер.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання
2. Перевірка теоретичних знань
1. Графічний диктант
« Вірно-невірно»
Розведена сульфатна кислота:
1. Реагує з кислотами
2. Реагує з усіма металами
3. Реагує з кислотними оксидами
4. Реагує з основними оксидами
5. Реагує з основами
6. Реагує з солями
7. Легша за воду
8. Безбарвна
9. Олеїста
10. Трьохосновна
11. Їдка речовина
12. Нерозчиняється у воді.
2. Пригоди сульфатної кислоти (повідомлення учня додаток 1)
3. Завдання біля дошки
З якими з перелічених речовин
взаємодіє розбавлена сульфатна кислота: залізо, купрум(ІІ) оксид, мідь, натрій
гідроксид, нітратна кислота, калій карбонат, нітроген(ІІ) оксид? Напишіть
молекулярні рівняння реакцій, зазначте їх типи.
Який клас сполук утворюється в результаті реакції? (солі, а саме
сульфати).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У результаті взаємодії сульфатної
кислоти з іншими речовинами утворюються – солі сульфатної
кислоти. У молекулах кислоти та її солей є спільна ознака
– наявність сульфат–іонів. Сьогодні на уроці ми вивчатимемо саме сульфати,
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Якісна реакція на
сульфат-іон.
Розповідь учителя
Сульфатна кислота і сульфати
містять сульфат-іон, який можна виявити експерементальним шляхом (використовуються
дослід віртуальної лабораторії)
Лабораторний дослід №4
Виявлення сульфат-іонів
в розчині.
Мета: навчитись виявляти сульфат-іонів
в розчині.
Виконання роботи:
(Перегляд досліду віртуальної лабораторії)
Що відбувається? Яка сполука випала в осад? Який колір і характер
осаду?
Напишіть рівняння реакцій в молекулярній та йонній формах.
2. Сульфати – солі сульфатної
кислоти
Сульфатна кислота
утворює солі двох типів: кислі та середні
а) Середні солі - це
сульфати;
б) Кислі солі - це гідрогенсульфати.
Сьогодні на уроці я хочу розвіяти міф про те, що «хімічні речовини тільки забруднюють навколишнє середовище – повітря, воду, ґрунт», адже є «хімічні речовини, які лікують, які приносять людям користь». І саме про такі речовини –сульфати, ми поговоримо сьогодні на уроці, і ви мені в цьому допоможете.
Сьогодні на уроці я хочу розвіяти міф про те, що «хімічні речовини тільки забруднюють навколишнє середовище – повітря, воду, ґрунт», адже є «хімічні речовини, які лікують, які приносять людям користь». І саме про такі речовини –сульфати, ми поговоримо сьогодні на уроці, і ви мені в цьому допоможете.
Для цього на минулому уроці наш клас був
об’єднанний у 3 групи, кожна з яких повинна була підготовити повідомлення про
певну соль сульфатної кислоти.
1. Повідомлення учня (випереджальне завдання)
Гіпс (CaSO4 2H2O)
Гіпс використовують протягом багатьох століть, мало не з
часів єгипетських пірамід. Під час нагрівання природний гіпс втрачає частину
води і переходе у палений гіпс, або алебастр, складу 2CaSO4 H2O, який використовують у
будівництві. Крім вяжучих властивостей. алебастр має і ще одну корисну
властивість: під час змішування з водою він утворює тістоподібну масу, яка
через деякий час знову твердне, перетворюючись в кристалогідрат CaSO4 2H2O. Об’єм при
цьому дещо збільшується, що дозволяє отримати хороші зліпки з гіпсу. Це
використовується в скульптурі і медицині. Гіпс знайшов широке
застосування і в будівництві.
2 .Повідомлення учня (випереджальне завдання)
Глауберова сіль (Na2SO4 2H2O)
Названа на честь німецького хіміка Йоганна
Рудольфа Глаубера, який відкрив її. Глаубер так описував її: «Ця сіль, якщо
вона добре приготовлена, має вигляд льоду; вона утворює довгі, абсолютно
прозорі кристали, які розтоплюються на язиці як лід. У неї смак звичайної солі,
без будь-якої їдкості. Кинута на палаючі вуглини, вона не розтріскується
з шумом, як звичайна кухонна сіль, і не загоряється з вибухом як селітра. Вона
не має запаху й не витримує будь-якого жару. Її можна застосувати з користю в
медицині як зовні, так і всередину. Вона загоює свіжі рани, не подразнюючи їх.
Це чудові внутрішні ліки: якщо її розчинити у воді й дати хворому, вона очищує
кишечник». Найбільші у світі розробки цієї речовини знаходяться в затоці
Кара-Богаз-Гол. Дно цієї затоки буквально встелене нею. Глауберова сіль широко
використовується у медицині як послаблююче. Безводний натрій сульфат
використовується у виробництві скла і соди.
3. Повідомлення учня
(випереджальне завдання)
Гірка сіль (MgSO4 7H2O)
В невеликих кількостях
міститься в морській воді і надає їй гіркого смаку. Гірка сіль
застосовується в медицині як послаблююче.
Барій сульфат (ВaSO4
Для діагностики шлункових захворювань
використовується барій сульфат. Сіль змішують з водою і дають проковтнути
пацієнту. Барій сульфат не пропускає рентгенівські промені, і тому травний
тракт, по якому проходить ця сіль, залишається на екрані темним. Таким чином,
лікар отримує повну уяву про форму шлунка і визначає місце ураження.
Мідний
купорос (CuSO4 7H2O)
Служить для електролітичного покриття
металів міддю, для виготовлення деяких мінеральних фарб. В сільському
господарстві розчином мідного купурусу користуються для обризкування рослин і
протравлювання зерна перед посівом, щоб знищити спори шкідливих грибків.
Робота в групах
Ви прослухали повідомлення про деякі сульфати. Про інші солі сульфатної
кислоти, ви прочитаєте стислу інформацію в підручнику (ст 69-70). Після
цього ви заповнете таблицю.
Сульфати
|
Застосування
|
ІІІ. Узагальнення і
систематизація знань
Завдання1.
( Завд.2 ст.55 із
робочого зошита М.Савчин) усно
Завдання 2.
В одній пробірці міститься розчин купруму
сульфату, а в іншій купруму
хлориду.
Як розпізнати, де яка
сіль?
Завдання 3.( Завд.2 ст.56 із
робочого зошита М.Савчин)
Робота в групах
Завдання 4
До розчину, що містить
16 г купрум (II) сульфату, додали 12 г залізних ошурок. Обчислити масу солі, що
утворилася.
Завдання 5.
Під час дії сульфатної
кислоти на 17 г натрій нітрату було одержано 20 г солі. Обчислити масову
частку виходу продукту реакції від теоретично можливого.
Фронтальна бесіда
1.Як називаються солі
сульфатної кислоти?
2. Скількох типів солей
утворює сульфатна кислота?
3.Де застосовують
сульфати?
4.Що є якісною реакцією
на сульфатну кислоту та її солі?
5.Як ви думаєте чи ми
розвіяли міф про те, що всі «хімічні речовини тільки забруднюють навколишнє
середовище – повітря, воду, ґрунт»?
IV. Домашнє завдання
1.Вивчити §
9 підручника.
2.Завд.84.(ст71).
3. Розв’язати диференційоване домашнє завдання
( робочий
зошит М.Савчин ст.57-58).
___________________________________________________________________________
Урок №3
Нітратна кислота
Мета уроку: вивчити властивості нітратної кислоти ; поглибити знання учнів про
нітратну кислоту, розглянути властивості нітратної кислоти, зумовлені наявністю
в її складі атома Нітрогену у найвищому ступені окиснення, а саме її взаємодію з
металами; дати поняття про якісну реакцію на нітрат-йон; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Обладнання: Періодична система
хімічних елементів Д.І. Менделєєва, електрохімічний ряд напруг металів, таблиця
розчинності кислот, основ та солей;. картки із завданнями.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу
Епіграф уроку:
Розум людський завжди прагне
до
діяльності і не терпить
безперервного
спокою.
Проблемне питання:
Чому
ж нітратна кислота—найцінніша нітратна сполука?
Хід уроку.
І. Актуалізація
опорних знань
1. Диктант «Вставте у
тексті пропущені слова»
1. Сульфатна
кислота утворює два ряди солей ...
2. Середні
солі сульфатної кислоти називаються...
3. Кислі
солі сульфатної кислоти називаються...
4. Концентрована
сульфатна кислота можн взаємодіяти навіть з
малоактивними ...
5. Розведена
сульфатна кислота реагує лише з металами, які розташовані ...
6. Для
розведення коцентрованої сульфатної кислоти необхідно ... доливати
до...
7. Розчинення
кислоти у воді супроводжується виділенням...
8. Наслідком
потрапляння кислоти на шкіру є....
9. Концентрована
сульфатна кислота із залізом ...
10. Якісною
реакцією на сульфатну кислоту та її солі є...
11. Сульфатну
кислоту застосовують для виробництва...
12. Барій
сульфат застосовують для...
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Уявіть собі...
Ви потрапили у бібліотеку стародавніх манускриптів і там побачили
книгу
1673 року видання, де
йдеться про речовину, що має кілька назв: «міцна горілка», «селітрова
димчаста горілка». За її допомогою одержують багато необхідних людині
речовин: добрива, без яких не можуть розвиватися рослини, вибухові речовини,
ліки, барвники, пластмаси, волокна та ін. Вона – один з найважливіших окисників
хімічної промисловості, може бути навіть окисником ракетного палива. Саме про
цю речовину піде мова сьогодні. Як ви думаєте, якій речовині ми присвятимо наш
урок? Напевно ви вже здогадалися, що «Міцна горілка» це взаємодія нітратів
з концентрованою Н2SO4 . Цей
процес запропонував І.І. Андрєєв у 1916 році в м. Донецьку. З того
часу завод почав виробляти HNO3. Отже, сьогодні
мова піде про найціннішу сполуку Нітрогену—нітратну
кислоту, яку вперше одержав німецький алхімік і лікар Рудольф Глаубер,
ІІІ. Надання
необхідної інформації.
Що ви знаєте про
нітратну кислоту?
«мозкова атака»
Що ви знаєте про нітрату кислоту? (можливі
пропозиції учнів)
1.Як утворюється нітратна кислота?
2.Які фізичні властивості має нітратна
кислота?
3.Які хімічні властивості має нітратна
кислота?
4. Де застосовують нітратну кислоту?
Щоб ви ще хотіли знати про нітратну
кислоту?
А чи достатньо ваших знань, щоб бути
освіченою людиною, правильно
використовувати ці речовини.
Нітратна кислота має багато спільного з
кислотами, вивченими нами раніше.
Як ви вважаєте, які хімічні та
фізичні властивості вона буде мати?
(можливі пропозиції учнів).
Проблемне питання: Нітратна
кислота—найцінніша нітратна сполука.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Фізичні властивості нітратної кислоти.
Самостійна робота з підручником
(ст.71-72).
За звичайних умов чиста нітратна кислота:
- рідина
- неприємний запах
- безбарвна
- важча за воду
- летка
- температура кипіння + 830С
- добре
розчинна у воді
Внаслідок зберігання жовтіє. Дуже
гігроскопічна, «димить» на повітрі, оскільки її
пара з вологою повітря утворює крапельки
туману.
2. Добування нітратної кислоти.
Розповідь учителя з елементами бесіди
Одержати нітратну кислоту
можна з нітроген (ІV) оксиду:
4NO2 + O2 + 2H2O = 4HNO3
У промисловості її одержують
каталітичним окисненням амоніаку, який, в свою
чергу, утворюється в результаті сполучення
водню й азоту повітря.
У невеликих кількостях
нітратна кислота може утворюватися в природі при
грозових розрядах, звідси і її наявність у
дощовій воді.
3 Загальні хімічні властивості нітратної
кислоти.
Завдання.
Запишіть рівняння реакцій, що
характеризують загальні хімічні властивості
нітратної кислоти.
Для подальшого дослідження хімічних властивостей нітратної кислоти учні
виконують завдання 1( ст. 59)
із робочого зошита М. Савчин.
а) дисоціація HNO3 ;
б) взаємодія HNO3 з оксидами металів:
в) взаємодія HNO3 з основами;
г) взаємодія із солями слабких кислот.
4 Особливі властивості нітратної
кислоти
1 Повідомлення учня
Нітратна кислота,
взаємодіє майже з усіма металами, з багатьма неметалами та
органічними сполуками. Водень під час
взаємодії з металами ніколи не виділяється.
Концентрована нітратна кислота
не реагує із залізом, хромом, алюмінієм (пасивний стан), отже, її можна зберігати
в залізній або алюмінієвій тарі. Але варто лише додати туди води, як
починається реакція й не залишається ні кислоти, ані металевої оболонки,
в якій вона містилася. А суміш одного об’єму HNO3 та трьох
об’ємів НСl називається царською горілкою. У такий спосіб можна
розчинити золото і платину.
2. Повідомлення учня
Датський
учений Нільс Бор у 1943 році під час окупації території Данії німецькими
фашистами вимушений був залишити батьківщину і, щоб врятувати Нобелівську
медаль, розчинив її у царській горілці, а після повернення за допомогою метода
електролізу виділив золото та замовив собі нову медаль.
4.1 Взаємодія нітратної
кислоти з металами.
Учні самостійно
опрацьовують схему 1.
Робота в парах
1.Напишіть рівняння
реакції між кальцієм та розведеною нітратною кислотою.
2.Напишіть
рівняння реакції між купрумом та розведеною нітратною кислотою.
3.Напишіть рівняння
реакції між калльцієм та концентрованою нітратною кислотою.
4.Напишіть рівняння
реакції між аргентумом таконцентрованою нітратною кислотою.
4.2 Якісна реакція на
нітрат-йон
є виділення бурого газу:
2NaNO3 +
2H2SO4 + Cu = 2NO2 + CuSO4 + Na2SO4 + 2H2O
4.3 Розклад на світлі
4HNO3 = 4NO2 + O2 + 2H2O
5. Застосування нітратної кислоти
(презентація учнівського проекту)
V.Узагальнення й систематизація знан
Фронтальна бесіда (викистовується методика «Я- тобі, ти-мені»).
Фронтальна бесіда (викистовується методика «Я- тобі, ти-мені»).
Учні один одному задають питання по вивченій темі.
Отже, на
сьогоднішньому уроці ми говорили про нітратну кислоту:
Задача 1
Який об’єм газу
виділиться при взаємодії 50 г розчину з масовою часткою нітратної кислоти
0,63 з 4 г кальцій карбонату?
Вирішення проблемного
питання
1.Чому ж нітратна
кислота—найцінніша нітратна сполука?
(Нітратна кислота
найсильніший окисник, вона окислює речовини органічного та неорганічного
походження, майже всі метали, багато які неметали, що сприяє її широкому
застосуванню, одержанню нових речовин: нітросполук, амінів, ароматичних
нітросполук, антибіотиків, барвників, інших кислот, у металургії—для травлення,
у металокераміці).
2.Поясніть як за
допомогою нітратної кислоти можна виявити якість золотих виробів.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити § 10 (ст.71-74).
Завд.93.96( ст. 77).
Схема № 1
Взаємодія нітратної
кислоти з металами
HNO3(розб) NH4NO3 N2 NO Не взаємодіє
Li…Mg
Al Zn Cr Fe…Sn Pb H2 Cu…Ag Au Pt
HNO3(конц) N2O NO2 Не взаємодіє
Al. Cr. Fe пасивуються в концентрованій нітратній кислоті, утворюючи на поверхні щільну оксидну плівку, стійку проти дії HNO3.
___________________________________________________________________________
Урок №4
Нітрати
Мета: закріпити знання про загальні властивості солей на прикладі нітратів; ознайомити учнів з термічним розкладом нітратів; обговорити проблему забруднення харчових продуктів нітратами, розвивати бажання самостійно здобувати знання; виховувати бережливе дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, електрохімічний ряд
напруг металів, таблиця розчинності кислот, основ та солей, проектор, комп’ютер.
Проблема:
Чому
нітрати мають для нас таке важливе значення ?
ХІД УРОКУ
І. Організаційний
момент. Привітання. Перевірка готовності учнів до уроку.
Налаштування на робочий
настрій.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
1. Графічний диктант
« Вірно-невірно»
1. Нітратна кислота
легша за воду
2. Нітратна кислота
добре розчинна у воді
3. Нітратна кислота
немає запаху
4. Нітратну кислоту
можна одержати безпосередньо із нітроген(IV) оксиду.
5. Нітратна кислота
взаємодіє з кислотами
6. Нітратна кислота
взаємодіє з основами
7. Розведена
нітратна кислота реагує лише з металами, які в ряді напруг стоять до водню.
8. Розведена
нітратна кислота реагує з малоактивними металами , утворюючи нітроген(I I) оксид.
9. Концентрована
нітратна кислота реагує з малоактивними металами , утворюючи нітроген(I I) оксид.
10.Нітратна кислота
розкладається на світлі.
11.Якісною ознакою
реації на нітрат-йон є утворення білого осаду.
12.Нітратну кислоту
застосовують в авіації.
Завдання 2
Написати реакцію
взаємодії нітратної кислоти з аргентумом.
Завдання 3
(Завдання 2 із робочого
зошита М.М.Савчин)
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Надворі пізня осінь. А так хочеться весни. Ми вже скучили за свіжими
овочами та фруктами, адже нашому організмові бракує так багато вітамінів.. І
все було б добре, якби не одне але – нітрати, які є майже у всіх овочах. До
того ж, ранні, особливо тепличні, овочі містять набагато більше цих речовин,
ніж пізні. Тому потрібно бути обережними, щоб не перестаратися з дозою. Що
таке нітрати? І як позбутися їх в продуктах харчування ? Або як вибрати
овочі та фрукти, які містять невелику кількість нітратів? Саме про це ми
поговоримо на сьогоднішньому уроці.
Нітрати мають багато
спільного з сошлями, вивченими нами раніше. Давайте пригадаємо, які властивості
є типовими для солей, і як їх добувають.
Завдання 1
Запропонуйте не менше
чотирьох способів отримання калій нітрату.
ІV. Вивчення нового
матеріалу
1. Що
таке нітрати?
2. Фізичні
властивості нітратів.
Самостійна робота з
підручником.
( ст.74 із підручника
П.П. Попель,ст.63 із робочого зошита М.Савчин)
3.Термічний розклад нітратів
Розповідь вчителя
Me( ліворуч Mg ) — MeNO2+O2
Me( Mg-Cu)
— MeO+ NO2 +O2
Me( після Cu) — Me+
NO2 +O
4. Якісна реакція на
кристалики солей нітратної кислоти
Солі
нітратної кислоти розкладаються при температурі. І якщо їх посипатина пліючу
скибку , то вона спалахне, оскільки буде виділятись кисень, який підтримує
горіння.
5.
Застосування нітратів
1. Повідомлення учня
Ляпіс або аргентум
нітрат
Ця речовина
зарекомендувала себе в медицині. У вигляді олівця чи водного розчину його
застосовують для виведення бородавок та в стоматології. А спеціальні
бактерицидні папірці змочують водою та накладають на опіки й порізи
Калійна селітра або
калій нітрат
Ця речовина
відома з давніх пір. В ІХ ст. китайці використовували її для виготовлення
чорного пороху. Вміли виготовляти цю речовину і козаки. За часів Визвольної
війни 1648-1654 років на Сечі існував пороховий завод, який виробляв порох для війська
Б. Хмельницького (майже 1000 тонн). Ще вона застосовується як комбіноване
мінеральне добриво.
2. Повідомлення учня
Натрій нітрат
Застосовують у чітко визначеній кількості при виготовленні ковбас, шинки,
деяких сортів риби та сиру. Таким чином, створюється перешкода окисненню м’яса, зберігається рожевий колір виробів,
поліпшується смак сирів та облагороджується їхній запах.
У домашніх умовах використання нітратів є неприпустиме; вживання навіть
дещо перевищеної норми цих солей може призвести до порушення функції крові. Це
пояснюється тим, що вони спричиняють набряк легенів, кашель, блювоту і серцеву
недостатність.
Ви
прослухали повідомлення про деякі нітрати. Про інші солі нітратної кислоти, ви
прочитаєте стислу інформацію в підручнику (ст 75-76). Після цього ви
заповнити таблицю.
Нітрати
|
Застосування
|
3.Повідомлення учня
Овочі, які містять невелику кількість нітратів, краще зберігаються у свіжому
вигляді та мають кращі смакові якості. Мінімальний вміст нітратів найчастіше
буває в овочів середнього розміру. При високому рівні нітратів овочі та фрукти
мають гіркуватий присмак.
6. Презентація
учнівського проекту
«Проблема
вмісту нітратів в продуктах харчування»
V. Закріплення нового матеріалу
1.Розв’язування задач
Робота в парах
Завдання 1 (ст63 із
робочого зошита М. М. Савчин)
Завдання 2 (ст63 із
робочого зошита М. М. Савчин)
Завдання 3 (ст64 із
робочого зошита М. М. Савчин)
2. Сформулюйте визначення
нітратів.
3. Які є особливості
рекцій розкладу нітратів7
4. Що є якісною рекцією
на кристалики солей нітратної кислоти ?
5.Поясніть. яку загрозу
здоров’ю людини завдають нітрати, якщо їх
більшегранично допустимої дози у харчових продуктах.
6. Запропонуйте способи
зниження вмісту нітратів вовочах.
7. В «Мандрах Гулівера»
є епізод про те, як герой відвідував Велику Академію наук у місті Лагадо, де
побачив, як вчений добуває селітру з повітря: «В його розпорядженні були дві
великі кімнати, заповнені дивовижними предметами і 50 помічників. Вони
згущували повітря в суху речовину, виділяючи з нього селітру…». Чи можливо це?
Якщо так, то поясніть цей епізод з точки зору хімії.
VI. Домашнє
завдання.
Вивчити § 10 (ст.74-76).
Завд. 98 (ст.77) із
підручника П.П. Попель
Завд.1 (ст.65) із
робочого зошита М.М.Савчин
Опрацювати в групах
теоретичний матеріал по мінеральних добривах.
Схема № 1
Термічний розклад нітратів
ліворуч від Mg
Me(NO2)n + O2
Mg
---------Cu
Me(NO3)3 Me2On
+ NO2 + O2
праворуч від Cu
Me + NO2 + O2
___________________________________________________________________________
Урок №5
Ортофосфатна кислота. Ортофосфати.
Мета: Довести до учнів відомості про фізичні властивості ортофосфатної
кислоти; поглибити знання про її хімічні властивості; ознайомити з основними
галузями застосування
ортофосфатної кислоти; розширити знання про ортофосфати; розвивати логічне мислення та уміння аналізувати
Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва,
електрохімічний ряд напруг металів, таблиця розчинності кислот, основ та
солей;. картки із завданнями.
Тип уроку: Комбінований.
Хід уроку
І. Актуалізація
опорних знань
Мозковий штурм
1.Які кислоти вам
відомі?
2. Назвіть
формулу відомої вам сильної трьохосновної оксигеновмісної кислоти
та вкажіть її назву.
3. Назвіть
загальні хімічні властивості кислот.
4. Яка кислота і
розведена і концентрована реагує з металами, які в ряді напруг
стоять після водню?
1. Розв’язати задачу.
Яку масу нітратної
кислоти можна добути з калію нітрату масою 20,2 г при дії на нього надлишком
сульфатної кислоти, якщо масова частка виходу кислоти складає 0,98.
Дано:
m (KNO3)=20,2 г
ω (НNO3)=0,98
пр. вих
|
20,2 г х г
2KNO3+H2SO4→2HNO3+K2 SO4
202
г/моль
126 г/моль
![]() |
m (НNO3) – ?
|
|
12,6 г -100%
|
|
![]() |
Відповідь: m (НNO3) = 12,348
2. Співставте ліві частини рівнянь із правими. Поставте коефіцієнти:
a) Na2SO3+HNO3 =
б) Cu+HNO3 (конц.) =
в) Са+HNO3 =
г) Mg+HNO3 (розв.) =
д) K2CO3+H3PO4 =
е) H3PO4+AgNO3 =
|
1) Ca(NO3)2+N2O↑+H2O
2) Mg(NO3)2+NH3↑+H2O
3) K3PO4+CO2↑+H2O
4) Ag3PO4+HNO3
5) Cu(NO3)2+NO↑+
H2O
6) NaNO3+SO2↑+ H2O
|
3.Завд.95.(ст 77)
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Ми вже
вивчили хлоридну, сульфатну та нітратну кислоти. На сьогоднішньому
уроці ми будемо вивчати ортофосфатну кислоту.
ІІІ. Оголошення,
представлення теми та мети уроку
Учитель
записує тему, оголошує мету. Читає епіграф уроку.
ІV Вивчення нового матеріалу
Кожна з груп отримує своє завдання.
Група 1. Фізичні властивості ортофосфатної кислоти (ст.78);
Група 2. Хімічні властивості ортофосфатної кислоти (ст.78-79);
Група 3. Добування ортофосфатної кислоти (ст.80)
Група 4. Ортофосфати.
(ст.80)
Розповідь вчителя
Якісна реакція на
ортофосфатну кислоту та ортофосфати.
H3PO4+AgNO3 = Ag3PO4+HNO3
Ag3PO4 -жовтий осад
Повідомлення учня
Сучасний
склад Кока – Коли вміщує: цукор, діоксин вуглецю (газіровка), барвник, кофеїн,
ортофосфорну кислоту, ароматизатори.
Ортофосфорна кислота в невеликих кількостях використовується в мармеладках, лимонаді для покращення смакових якостей продуктів. Але надмірне споживання ортофосфорної кислоти небезпечно для здоров’я людини. Організм нейтралізує її дію кальцієм, який витягається з кісток. Якщо кальцій недостатньо поступає з їжею, то розвивається хвороба ламкості кісток.
Ортофосфорна кислота в невеликих кількостях використовується в мармеладках, лимонаді для покращення смакових якостей продуктів. Але надмірне споживання ортофосфорної кислоти небезпечно для здоров’я людини. Організм нейтралізує її дію кальцієм, який витягається з кісток. Якщо кальцій недостатньо поступає з їжею, то розвивається хвороба ламкості кісток.
Ми вдома проробили
дослід. Взяли Кока – Кола і яйце.. Чому саме яйце? Тому, що в шкарлупі
яйця присутній кальцій, який міститься в зубах і кістках людини. Як же Кока –
Кола діє на наші зуби та кістки?
Через 10 днів спостерігаємо, що шкарлупа на яйці потемніла і стала крихкою.
Висновок: Кока – Кола загрожує нашим зубам і кісткам. Зуби темніють, а кістки стають крихкими, схильні до переломів, через те що вона містить ортофосфатну кислоту.
Через 10 днів спостерігаємо, що шкарлупа на яйці потемніла і стала крихкою.
Висновок: Кока – Кола загрожує нашим зубам і кісткам. Зуби темніють, а кістки стають крихкими, схильні до переломів, через те що вона містить ортофосфатну кислоту.
V. Узагальнення і систематизація знань
Робота в парах.
1.Завд.105,106 (ст.82)
2.Укажіть речовини, з якими взаємодіє ортофосфатна кислота.
Cu, Mg, Na2SO4, CuSO4.
Напишіть де можливо рівняння реакції.
Метод «Мікрофон»
1.Які фізичні властивості має ортофосфатна кислота?
2.З чим реагує ортофосфатна кислота?
3.Що таке кисла сіль?
4.Як довести, що до складу ортофосфатної кислоти входять
катіони Гідрогену?
5.Як довести, що до складу калій ортофосфату входить
йон РО43- ?
6.Де застосовують ортофосфатну кислоту?
7.Де застосовують ортофосфати?
IV. Домашнє завдання
5. Вивчити
§11
6. Завд.109,
111 (ст.82)
___________________________________________________________________________
Урок №6
Азотні та фосфорні добрива
Мета:
- поглибити
і розширити знання учнів про склад, властивості, використання і
вплив мінеральних добрив
на рослини і навколишнє середовище;
- набувати
навичок роботи в малих групах;
- виховувати
прагнення до здорового способу життя;
- виробити
в учнів екологічне мислення, обережне ставлення до природи;
- розвивати
навички обговорення проблем;
Обладнання: таблиця «Добрива, містять Нітроген», «Добрива,
що мітять Фосфор», «Мінеральні добрива», підбір спеціальної
літератури, таблиця Мендєлєєва, зразки мінеральних добрив.
Базові
поняття
і терміни: агрохімія, мінеральні добрива, прості добрива, комплексні добрива; ніт
ратні, фосфатні та калійні добрива.
Міжпредметні
зв’язки: біологія, медицина.
Тип
уроку: вивчення
нового матеріалу.
Епіграф уроку:
Земле! Навчи мене нести
тягар,
як давнє каміння несе
свою пам’ять.
Земле! Навчи мене бути
вільним,
як орел, що літає в
піднебессі.
Земле! Навчи мене
відроджуватись,
як насіння, що повесні
проростає.
Земле! Навчи мене чекати
і сподіватися,
як чекає пуп’янок
початок цвітіння.
Земле! Навчи мене жити
турботами про людей.
Земле! Навчи мене
творити красу
і жити з тобою єдиним
життям!
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Старовинна і потаємна
мрія кожного хлібороба – виростити два колоски замість одного, тобто подвоїти
врожай. А якщо зерна багато, багато м’яса, молока, вовни та інших необхідних
людині продуктів.
Неодноразово намагалися люди, поодинці та спільними зусиллями, підвищити
родючість ґрунту та збільшити врожай. Іноді це вдавалося, але частіше – ні.
Причина
в тому, що земля віддавала рослинам усі поживні речовини, що містяться в ній, а
сама все більше виснажувалась, і тому врожай кожного року зменшувався. Здавна
людина називала землю своєю годувальницею, але й годувальниці потрібен корм.
Вислів «корм для землі» люди замінили аналогічним за
змістом – «добрива».
Здавалось все так просто і геніально. Задумайтесь: за
останні 45 років виробництво мінеральних добрив зросло майже у 40 разів, а
врожаї підвищились в середньому вдвічі. Нині в Україні і світі в цілому
спостерігається зростання серцево-судинних та онкологічних захворювань.
Однією з причин є підвищений вміст нітратів в овочах та фруктах. Через
використання в сільському господарстві мінеральних добрив в організмі рослин,
тварин і людей накопичують нітрати, які перетворюються на нітрити, при цьому
руйнуючи гемоглобін крові. Це призводить до злоякісних захворювань.
ІІ. Оголошення,
представлення теми та мети уроку
Учитель записує тему,
оголошує мету. Читає епіграфа уроку.
ІІІ. Надання
необхідної інформації.
Учитель
повідомляє, що для успішного опрацювання і засвоєння матеріалу, їм треба
пригадати деякі відмінності про нітрати і фосфати.
1. Що
таке нітрати?
2. Що
таке фосфати?
3. Як
їх можна добути?
4. Прокоментуйте
факт:
21
вересня 1921 року у німецькому містечку Людвінсфаген вибухнув завод по
виробництву мінеральних добрив. Молох диявольських вибухів забрав 500 життів.
Виявилось, що на заводському складі солі NH4NO3 і (NH4)2SO4 залежались і
немовби сплавились через спекотне літо. Спочатку робітники розбивали його, а
потім хтось запропонував подрібнювати солі підриванням невеликих вибухових
зарядів…
4.1. Що сталося із
солями?
4.2. Що роблять солі
нітратної кислоти при температурі.
NH4NO3 →N2O↑+2H2O
t=1700C
але при 4000C амоній нітрат
спалахує з утворенням жовтого полум’я
2NH4NO3 → 2N2↑+О2↑+4H2O.
IV. Інтерактивна вправа – центральна частина
заняття
Уявімо
собі, що наш ліцей – аграрний інститут, а клас, де ви навчаєтесь, – кафедра з
агрохімії (сл), яка займається питанням живлення рослин і підвищенням їхньої
урожайності за допомогою застосування добрив.
Вчора
на сайт нашого факультету прийшло державне замовлення вирішити проблему:
Чи доцільно у ґрунт вносити мінеральні добрива?
Давайте
нагадаємо, що таке мінеральні добрива з курсу біології? (сл).
– Це
речовини, які містять Нітроген, Фосфор і Калій і здатні у ґрунтовому розчині
дисоціювати на йони (табл. 1)
Мінеральні добрива


нітратні фосфатні калійні
(сл)
(сл)
(сл)
Мінеральні добрива


прості
комплексні
(сл)
(сл)
Прості
добрива – це добрива, які у в своєму складі містять один поживний елемент.
Комплексні
добрива – це добрива, які у в своєму складі містять два або три
поживні елементи.
Вдома
записати в словник, що таке амофоси і селітри.
Для вирішення даної
проблеми треба мати теоретичне підґрунтя. На домашнє завдання кожній групі
потрібно було опрацювати теоретичний матеріал.
Група 1 – додаток №1,
доповнення №1.
Група 2 – додаток №2, доповнення
№2.
Група 3 – додаток №3,
доповнення №3.
Група 4 – додаток №4,
доповнення №4.
А тепер
давайте вище сказану інформацію втілимо у життя. Для цього кожна група отримує
задачу і уявляє себе фермером-початківцем.
Група 1.
Мета: удосконалити вміння
розв’язувати розрахункові задачі.
При
недостачі Нітрогену у ґрунті листя яблунь стає блідо-зеленим, рано жовтіє і
опадає. Який об’єм 2% розчину амоній нітрату (ρ=1006г/л) слід внести для
живлення яблуневого саду площею 150 м2, при нормі 50 г/м2.
Група 2.
Мета: розвивати логічне мислення, повторити реакції нейтралізації.
Восени розорали землю, фермер вдався до хитрого плану,
провести вапнування ділянок з високою кислотністю ґрунту і провести підкормку
його суперфосфатом. Весною з’ясувалось, що план провалився. Чому фермер не
отримав очікуваного результату?
Са(Н2РО4)2+2Са(ОН)2 → Са3(РО4)2+
4Н2О.
Група 3.
Мета: знайти
найпродуктивніші добрива.
Знайти найпродуктивніші
для використання азотні добрива, підтвердити результат математичними обчисленнями.
.Група
4.
Мета: знайти
найпродуктивніші добрива.
Знайти найпродуктивніші
для використання фосфатні добрива, підтвердити результат математичними
обчисленнями.
V. Підбиття підсумків, оцінювання
результатів уроку
Бачимо, що
мінеральні добрива вносяться, коли є відповідний аналіз ґрунту, збалансування з
іншими добривами, наприкінці вегетації рослин, з відповідними агротехнічними
розрахунками та потрібно їх зберігати у відповідних місцях. Отже, понад 20
різноманітних чинників впливають на вміст нітратів у рослинах: дефіцит світла,
спека, холод, засуха, постійне перезволоження, ущільнення ґрунту, порушення
агротехніки внесення мінеральних добрив.
Сьогодні ми говорили про
основні фосфатні, азотні та калійні добрива.
1. Які добрива є найпродуктивніші
і чому?
2. Чи можна вносити
добрива в необмежених кількостях?
3. Яких правил
необхідно дотримуватись під час роботи з добривами?
4. Чому добрива
вважають одним з основних забруднювачів ґрунтів?
5. Вирішення
проблеми: чи потрібно у ґрунт вносити мінеральні добрива? (Для цього ми
використаємо метод «Займи позицію»)
6. Чому для
освіченої сучасної людини дана проблема є важливою?
7 Чим вам сподобався урок?
Отже, під час
застосування мінеральних добрив у сільському господарстві потрібно бути
особливо грамотним, правильно вносити їх у ґрунт, здійснювати жорсткий контроль
за їх вмістом в продуктах та в навколишньому середовищі, щоб не зашкодити
здоров’ю. Адже гранично допустиме споживання на добу 5 мг на кілограм маси
тіла.
Дана проблема є як
екологічною так і соціальною. З цією проблемою пов’язане майбутнє всього
людства.
Вона поки що не
розв’язана. Зробити це доведеться вам, як майбутнім випускникам. Знаєте, чому?
Щоб зберегти життя на Землі…
VІ. Домашнє завдання
Вивчити §16,
§18. Завдання 101 (ст. 75)
___________________________________________________________________________
Урок №7
Узагальнення й систематизація знань
про неметали. Розв’язування
задач.
Мета: Узагальнити й систематизувати знання учнів про неметали, їх оксиди,
гідрати; розвивати логічне мислення учнів при складанні реакцій йонного обміну
та розв’язуванні розрахункових задач; виховувати самостійність та
спостережливість учнів.
Обладнання та реактиви
Періодична таблиця хімічних елементів Д.І. Менделєєва,
таблиця розчинності, ряд
активності металів, картки-завдання.
Тип уроку: Узагальнення і систематизації знань,
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап
Перевірка готовності
учнів класу до уроку
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
Ми
вивчили з вами тему «Неметали №3» і на сьогоднішньоиу уроці маємо узагальнити
знання, що здобули.
Ви
любити грати ? Гаразд, уявіть собі, що ми з вами – працівники
науково-дослідного інституту. В інституті є чотири лабораторії: теоретична,
розрахункова, хімічна та експеримеитальна. Нам потрібно об’єднатись в чотири групи. До нашого
інституту приїде ліцензійна комісія, яка переві-рить рівень наших
знань і видасть ліцензію на продовження науково-дослідницької діяльності,
звичайно, якщо ми доведемо під час уроку, що заслуговуємо на це.
Спочатку лабораторії
отримуюь завдання і працююють над ними. Після того, як лабораторії виконають
завдання, вВони по черзі захищатимуть бідя дошки.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
Завдання теоретичної
лабораторії.
1.Тести
1. Визначте формулу
нітратної кислоти:
а) HNO3;
б)H2SO4;
в) HNO2
г)NH3.
2.Вкажіть, якою є
сульфатна кислота :
а) одноосновною;
б) двохосновною;
в) трьохосновною
3. Позначте фізичні
властивості нітратної кислоти:
а) рідина;
б) тверда речовина;
в) не розчиняється у
воді;
г) слабка кислота;
д) концентрована –
жовтого кольору.
4. Позначте фізичні
властивості сульфатної кислоти:
а) рідина;
б) жовтого кольору;
в) не розчиняється у
воді;
г) слабка кислота;
д) безбарвна.
5.Позначте фізичні
властивості сортофосфатної кислоти:
а) рідина;
б) білого ольору;
в) розчиняється у воді;
г) слабка кислота;
д) безбарвна.
6. Позначте, яка
небезпека може виникнути при неправильному розбавленні концентрованої
сульфатної кислоти водою:
а) може виникнути
пожежа;
б) розбризкується розчин
і виділяється тепло;
в) виділяється отруйний
газ;
г) утворюється
нерозчинна речовина з різким запахом.
7.Позначте види
мінеральних добрив:
а) сульфатні;
б) азотні;
в) фосфорні ;
г) комбіновапі.
8. Вкажіть якісну реакцію на сульфат-іон:
а) дія розчинних солей Аргентуму;
б) дія розчинних солей Барію;
в) дія сильних кислот;
9.Визначити якісну реакцію на хлорид-іон:
а) дія розчинних солей Аргентуму;
б) дія розчинних солей Барію;
в) дія сильних кислот;
г дія індикатора
10. Вкажіть галузі застосування нітратної кислоти :
а) у медицині;
б) у виробництві вибухових речовин;
в) у радіотехніці.
11.Вкажіть галузі застосування солей сульфатної кислоти :
а) як вибухові речовини;
б) для виробництва добрив;
в) для виготовлення гуми.
12.Вкажіть галузі застосування солей ортофосфатної кислоти: кислоти:
а) як вибухові речовини;
б) для виробництва добрив;
в) для очищення металевих поверхонь.
2 .Третій зайвий
(Пояснюємо, чому зайвий)
а) НCI, HNO3; H2SO4;
б) НCI.Cu, AI, K, Na, Ca;
в) H2SO4, BaCI2, AgNO3;
г) НCI, BaCI2, AgNO3 ;
д) HNO3 , Cu, AI, H2SO4.
2.Завдання хімічної лабораторії
(додаток)
3.Завдання розрахункової
лабораторії
Задача 1
Обчислити масу осаду, що
утворюється в результаті зливання розчинів, один з яких містить 302
г і барій хлориду, а другий - 170 г аргентум нітрату.
Задача 2
До 500
г розчину купрум (ІІ) хлориду долили 560 г розчину натрій
гідроксиду з масовою часткою лугу 20%. Обчисліть масу осаду, що випав, якщо
масова частка купрум(ІІ) гідроксиду становить 20%.
Задача 3
У процесі нагрівання
амоній нітриту утворилися азот і вода. Обчисліть об’єм азоту (н.у.), який можна
одержати в результаті розкладання 128 г амоній нітриту, якщо об'ємна
частка виходу азоту становить 90% .
4.Завдання
експерементальної лабораторії
Завдання 1
З перелічених
речовин виберіть ті, з якими реагуватиме розчин сульфатної кислоти:
натрій гідроксид, купрум (ІІ) оксид, золото, магній, барій хлорид, срібло,
алюміній гідроксид. Напешіть рівняння реакції.
Завдання 2
Дано три
пронумеровані пробірки з розчинами HCI, H2SO4, KNO3. Доведіть, які речовини містяться в кожній
пробірці.
Завдання 3
Є речовини:
сірка, хлор, вода, барій оксид. Напишіть рівняння реакцій за допомогою яких
можна добути дві прості і не менше семи складних речо-вин.використовуючи їх та
продукти їх взвємодії.
IV. Підбиття підсумків уроку
Я
вважаю, що кожна лабораторія науково-дослідного інституту сьогодні показала
високий рівень знань. Сподіваюся. що ліцензійна комісія зі мною погодиться. Вам
видається ліцензія на продовження накуково-дослідницької діяльності.
V. Домашнє завдання
Повторити
§8-§12.
Виконати домашню
контрольну роботу ст(80-81) із робочого зошита М.М.Савчин.
___________________________________________________________________________
Немає коментарів:
Дописати коментар